fbpx
Perşembe, 21 Eylül, 2023
spot_img
- Ecomedya Reklam Alanı -spot_img

World Wide Web bugün 30 yaşına girdi.

World Wide Web bugün 30 yaşına girdi

World Wide Web yani “dünya çapında ağ” bugünkü internet kullanımının temelini oluşturuluyor. İnternet sitelerinin başlarında yer alan ‘www’ ile simgeleştirilen World Wide Web sisteminin kurulmasından üzerinden tam tamına 30 yıl geçti.

Geçmişten günümüze internet tarayıcıları

World Wide Web bugün 30 yaşına girdi

World Wide Web ilk olarak İngiliz akademisyen Tim Berners-Lee tarafından ortaya atıldı. İsviçre’de bundan tam 30 yıl önce akademisyen Tim Berners-Lee dünyanın dört bir yanındaki bilgileri kolayca paylaşabilmek için bir yöntem buldu. World Wide Web’in doğmasının fikir babası sayılabilecek olan Tim Berners-Lee bu fikrini 1989 yılında ortaya attı. Peki World Wide Web nedir?

World Wide Web 30 yaşındaDünya Çapında Ağ (kısaca WWW), internet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. Bu dokümanların her birine web sayfası adı verilir ve web sayfalarına internet kullanıcısının bilgisayarında çalışan web tarayıcısı adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla erişilir. Web sayfalarında metin, görsel, video ve diğer multimedya ögeleri bulunabilir ve diğer bağlantı ya da link adı verilen hiper-bağlantılar ile başka web sayfalarına geçiş yapılabilir.

İnternet ve web terimleri aynı olguyu tanımlamaz. Zira web sadece internet üzerinde çalışan bir servistir. Web kavramı, CERN‘de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee’nin HTML adlı metin işaretleme dilini geliştirmesiyle oluşmuştur. Bugün de kendisinin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından standartları belirlenmektedir.

Dünyadaki ilk internet sitesi sahibi Tim Berners-Lee

Bugün milyarlarca dolarlık bir sektör haline dönüşen internet, aslında Tim Berners-Lee’ye çok şey borçlu. Bugün WWW yani World Wide Web Konsorsiyumu’nu yöneten Tim, ilk internet sitesini CERN’in kendi ağında yayınlamıştı. 20 Aralık 1990’da yayınlanan site, dünya genelinde 1991 yılı içerisinde açıldı. Sitenin adı ise ‘info.cern.ch’ olarak belirlendi.

Steve Jobs’ın bir dönem Apple ayrılıp kurduğu NeXT bilgisayar şirketinin modellerinden bir tanesi üzerine kurulan ilk internet sunucusu bugün yerini kendisinden kat ve kat güçlü sunuculara bırakmış durumda.

Dünyadaki ilk internet sitesine buradan göz atabilirsiniz.

''shiftdelete.net''
- Ecomedya Reklam Alanı -spot_imgspot_imgspot_img
SİZİN İÇİN SEÇİLENLER
- Ecomedya Reklam Alanı -spot_img

ÖNE ÇIKANLAR