Borsa’da düşüşler devam ediyor. Detaylar Bülten360’da

Bankacılık endeksinde de satışlar %4’e yaklaştı.

SATIŞLARIN SEBEBİ NE?

Artan jepolitik riskler nedeniyle endeksteki yükselişlerin bankacılık hisseleri öncülüğünde satış fırsatı olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Ata Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş Bloomberg HT’ye bugün İdlib konusunun satışlarda etkili olduğunu belirtti. Demirtaş “Ocak ayının ortasından beri endekste 120 – 125 bin arasında yeni seviyeleri sindirmeye çalışıyoruz. Ekim’de endekste 85 binlerden hızlı bir yükseliş hareketi başlamıştı.

İdlib konusu, korinavirüs endişeleri ve faiz kararıyla risklerin aşırı algılandığı bir noktadayız. Bizim ana senaryomuz, düşük faiz ortamı, ekonomide büyüme ve global faizlerin düşük kalması yönünde. Bu senaryoyla 12 aylık dönemde endeskte 155 binlik hedefimiz var.” deperlendirmesini yaptı.

Bugün Türk Lirası da dolar ve euro karşısında satıcılı seyrediyor.

Ahlatcı Yatırım ise Borsa hareketine dair “Günün ilk yarısında 118.000 seviyesi üzerinde tutunmaya çalışan endekste öğleden sonra değer kaybının hızlandığını gördük. Bu düşüşte Suriye’deki muhaliflerin rejim güçlerine karşı İdlib’in güneyinde başlattıkları
operasyon haberi etkili oldu. 115.000 seviyesinin altını test eden endekste mevcut değer kaybı %2’nin üzerinde bulunuyor. Endeksin bugünü 116.700 seviyesinin altında kapatması durumunda satış baskısı artabilir. 116.700 seviyesinin altında 115.200 desteğini takip edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

"Bloomberg"