Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Metin İyidil kararı hakkında flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Metin İyidil kararı hakkında flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Metin İyidil kararı hakkında flaş açıklamalar

Son dakika… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Berlin’de gerçekleşecek Libya Konferansı öncesinde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Hafter’in Yunanistan’a gitmesiyle ilgili olarak, ‘Libya ve Türkiye arasındaki atılan imzalar, varılan anlaşma zaten Yunanistan’ı çıldırtmıştı. Bunun ardından da kiminle nasıl bir anlaşmaya gidelim ki bir rövanşist anlayış ile bunu geri alalım yaklaşımı içine girdi’ dedi. Erdoğan, FETÖ sanığı eski Korgeneral Metin İyidil hakkındaki karara da tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Metin İyidil kararı hakkında flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Konferansı için Berlin’e hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Hafter’in Yunanistan ziyareti hakkında, ‘Libya ve Türkiye arasındaki atılan imzalar, varılan anlaşma zaten Yunanistan’ı çıldırtmıştı. Bunun ardından da kiminle nasıl bir anlaşmaya gidelim ki bir rövanşist anlayış ile bunu geri alalım yaklaşımı içine girdi. Miçotakis oyunu yanlış oynuyor.’ dedi.

TEPKİ ÇEKEN MAHKEME KARARI HAKKINDA AÇIKLAMA

Erdoğan, eski Korgeneral Metin İyidil hakkında mahkemenin beraat kararı vermesine sert tepki göstererek, ‘Yargı camiamız için gerçekten çok çok üzücü bir adım. Müebbete mahkum olmuş bir kişiyi, beraat ettirme veya tahliyesini verme gibi bir yola mahkeme nasıl gidebiliyor? Bu anlaşılır bir şey değil’ dedi.

Erdoğan’ın açıklamaları:

DEAŞ, El Kaide’nin Libya’da zemin kazandığını görüyoruz.

Berlin süreci için elimizden gelen çabayı gösterdik. Türkiye gerek sahada gerek diplomaside barışın anahtarı. Darbeci Hafter’in dizginlenmesinde Türkiye’nin payı var.

Bir diğer husus da İdlib’deki durumdur. Rejimin sivillere yönelik katliamları sürdürdüğünü görüyoruz. 19 İdlibli kardeşimiz şehit oldu, ülkemize göç hareketi yeniden başladı. Rejime ‘dur’ deme vakti gelmiştir. Zirvenin hayırlara vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum.

SORU-CEVAP

(Hafter’in Yunanistan’a gitmesi) Yunanistan, Almanya’ya davet edilmediği için ciddi bir rahatsızlık içinde. Libya ve Türkiye arasındaki atılan imzalar, varılan anlaşma zaten Yunanistan’ı çıldırtmıştı. Bunun ardından da kiminle nasıl bir anlaşmaya gidelim ki bir rövanşist anlayış ile bunu geri alalım yaklaşımı içine girdi. Hafter’in kıymeti harbiyesi yok. Sarrac BM’de tanınan bir lider konumunda. Burada bazı formüller araştırarak tuttu Hafter’i Yunanistan’a davet etti, Hafter de pozlarla acaba Almanya’ya gitmeyişin ardından bu rövanşist anlayış nasıl bir farklı yere gider gibi bir adımla görüşmeleri yaptılar. Miçotakis oyunu yanlış oynuyor.

(Zirveden çıkacak kararlar) Doğmamış çocuğa don biçilmez, şimdiden bunu şöyle olur böyle olur diye bir şeyler söylersek yanlış olur. Sonuç bildirgesinden sonra ne gibi adımlar atabiliriz, bunun için de değerlendirmelerimizi yapar açıklamamızı dünya kamuoyuna ifade ederiz.

METİN İYİDİL İÇİN VERİLEN BERAAT KARARI

Yargı camiamız için gerçekten çok çok üzücü bir adım. (Metin İyidil hakkındaki beraat kararı) Bir gerçek var ki, hak sonunda er veya geç yerini buluyor. Müebbete mahkum olmuş bir kişiyi, beraat ettirme veya tahliyesini verme gibi bir yola mahkeme nasıl gidebiliyor? Bu anlaşılır bir şey değil. Adalet Bakanlığımız ve savcılarımız bu noktada adımlarını attılar, en kısa zamanda operasyonla da yakaladılar. Tekrar cezai müeyyide uygulanmaya başladı.

"Mynet"

Şurada paylaş:

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir