• bitcoinBitcoin (BTC) $ 38,092.00 0.41%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 2,088.69 2.5%
 • tetherTether (USDT) $ 1.00 0.03%
 • bnbBNB (BNB) $ 228.93 0.37%
 • xrpXRP (XRP) $ 0.610261 0.82%
 • solanaSolana (SOL) $ 60.35 0.4%
 • usd-coinUSDC (USDC) $ 0.999484 0.16%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.083939 3.08%
 • tronTRON (TRX) $ 0.103337 0.11%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.772159 1.28%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 70.05 0.34%
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000008 1.02%
 • binance-usdBUSD (BUSD) $ 0.999816 0.03%

Dünya devi mobilya markasından “İslamafobik” harekete sert cevap geldi

Dünya devi mobilya markasından “İslamafobik” harekete sert cevap geldi

İsviçre’nin dev mobilya mağazası IKEA’dan alışveriş yapan bir müşteri, başörtülü kasiyerden rahatsız olup mağazanın sosyal medya hesabına islamofobik bir yorum yaptı. Yoruma mağazanın yanıtı çok sert oldu.

Müslüman kadınların başörtüsü bazı Avrupa ülkelerinde tartışma konusu olurken, İsveç merkezli mobilya devi IKEA mağazasının, başörtülü bir çalışanını savunması sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu.

“BÖYLE FİKİRLERE SAHİP BİRİNİN MAĞAZAMIZA GELMEMESİNE ÜZÜLMÜYORUZ”

Geçen hafta, İsviçre Aubonne kentindeki IKEA mağazasından alışveriş yapan bir müşteri, mağazada çalışan başörtülü çalışan için Twitter üzerinden İslamafobik bir yorum yaptı. Yorumda, “Başörtülü bir kasiyerin olması üzücü. Bir daha o mağazaya ayak basmayacağım” ifadelerini kullanmıştı. Mağaza yönetimi, çalışanına yapılan bu islamafobik tutuma karşı, “Şirketimizin değerleri açıktır: Kökeni, dini veya cinsel yönelimi ne olursa olsun herkese saygı ile yaklaşıyoruz. Bir insanı kıyafeti üzerinden yargılamadan önce onu tanımalısınız. Biz ön yargılı davranmadık ve bahsettiğiniz çalışanımız herkes tarafından sevilen ve sayılan biri. Bu yüzden sizin açıkça ayrımcılık yapan yorumunuzu hoş karşılamıyoruz. Böyle fikirlere sahip birinin de mağazamıza gelmemesine üzülmüyoruz” diyerek sert bir cevap verdi.

KULLANICILAR, MAĞAZANIN GENEL NOTUNU YUKARIYA ÇIKARDI

Olayın sosyal medyada yayılmasının ardından “Belki bir müşteri kaybettiniz ama yüzlerce yeni müşteri kazandınız” tarzında, mağazaya çok sayıda destek mesajı geldi. Birçok internet kullanıcısı ise, mağazanın “hoşgörülü ve ayrımcılığa karşı tutumu” için Google’daki yorum kısmına maksimum notuna 5 yıldız vererek, mağazanın genel notunu yukarıya çıkardı.

Sosyal medyan gelen tebrik ve teşekkür yorumlarından bazıları şunlar:

“Başörtülü kasiyeri eleştiren bu kişiye verdiğiniz cevap için teşekkür etmek istedim. Bize hoşgörülü ve açık görüşlü olduğunuzu gösterdiniz. Belki bir müşteri kaybettiniz ama emin olun yüzlerce yeni müşteri kazandınız. Keşke bütün mağazalar IKEA gibi olsaydı, dünyamız çok daha güzel olurdu. Yeniden bravo IKEA!”

“Hoşgörüyü ve çeşitliliği savunan IKEA markası tebriği hakketti. Bugünlerde, sizin gibi bu değerlere sahip çıkan çok az marka var. Çalışanlarınız sizi temsil etmekten gurur duyabilir.”

“Çalışanlarınıza karşı hoş görülü olmanız ve insancıl davranışınızın için sizi tebrik ediyorum. Artık ailem ve yakınlarımla sizin mağazalarınızı tercih edeceğiz. Tüm desteğimize sahipsiniz.”

IKEA’NIN YORUMUNU TİCARİ BULANLAR DA OLDU

Mağazaya yapılan tebrik ve teşekkür mesajlarının yanı sıra IKEA’nın tutumunun ticari olduğunu belirtenler de oldu. IKEA’nın müslümanların yoğun olduğu ülkelerde de faaliyet gösterdiği belirtilerek müşteriye verilen cevabın ticari olduğunu ileri sürdü.

Mağazaya yapılan olumsuz yorumlardan bazıları da şunlar:

“Progresif olmak için derslerini iyi öğrenmişler. Ayrıca, orta sınıflı Müslüman müşterileri çekmeyi amaçlayarak, gelecek 20 yıl içinde bu pazarındaki ticari patlamayı öngörüyorlar.”

“Yabancı bir firmanın gelip de çöpünü satması bir şey. Bir de bu firmanın çok kültürlülüğü teşvik etmesi kabul edilemez. Bu firmanın yaptığı iğrenç bir şey.”

“Aubonne’daki IKEA mağazası Mekke’ye doğru yönelmiş gibi görünüyor …”

BAŞÖRTÜLÜ ÇALIŞTIRDIKLARI İÇİN HEDEF GÖSTERİLMİŞLERDİ

IKEA ve bir diğer İskandinav tekstil mağazası H&M, Fransa’da başörtülü kadın çalıştırdıkları gerekçesiyle aşırı sağcı siyasetçiler tarafından hedef gösterilmişti. Ancak bu mağazalar, savundukları değerler gereğince tesettürlü kadınların işine son vermeyecekleri açıkça ifade etmişti.

 

 

"Haberler"

Şurada paylaş: