Melek yatırım için öncelikli kriter: Hızlı Büyüme!

 Melek yatırım için öncelikli kriter: Hızlı Büyüme!

Türkiye girişimcilik ekosistemi Avrupa’da ki en etkin birkaç ülke düzeyine geldi

 StartupCentrum’un yayınladığı rapora göre 2022 yılının ilk altı ayında Türkiye Startup Ekosisteminde, 157 girişim, 561 yatırımcıdan 1,4 Milyar dolar yatırım aldı. Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, ilk kez yatırım alanların değil hızlı büyüyen girişimlerin şansının daha yüksek olduğunu belirtti. 

Girişimcilik ekosisteminde, her bir yatırım seviyesi için farklı fonlar olmasının en uygun olduğunu belirten Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, “Türkiye girişim ekosistemimizde kamu destekleri dünya standartlarının üstünde. Üniversiteler ve özel kuruluşlar özellikle tohum ve Seri A aşamasında yatırım desteği veriyor. Özellikle son 2 yılda Türkiye girişimcilik ekosistemi Avrupa’da ki en etkin birkaç ülke düzeyine geldi. Exitler ve yeni yatırımlar çok heyecan verici şekilde arttı ve gelecek güzel günlerin habercisi niteliğinde.” dedi.

 

Dünyada girişim yatırımlarının düşüşe geçmesiyle de ilgili bilgi veren Eren, “Pandemi ile birlikte merkez bankaları para basma yoluna gittiler. Avrupa ve ABD’de enflasyon bu neden ile çok arttı. Enflasyon ile mücadele için bu sefer merkez bankaları faiz artırmaya başladı. Faiz artırımı ile birlikte girişim sermayesi firmalarına fon sağlayan büyük finans kuruluşlarının ‘yüksek risk yüksek getiri’ perspektifine sahip teknoloji şirketlerine yatırım iştahı düştü. Silikon Vadisi yatırım ölçeğindeki hızlı ve kritik düşüş aynı şekilde Türkiye ekosistemine yansımadı. Bunun gerekçesi olarak Türkiye’de zaten ön tohum aşamasına çok fazla yatırım olmadığı için yatırımcıların risklerini olabildiğince yönetebildiklerini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

-Bulten360-

Şurada paylaş:

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir