fbpx
Perşembe, 21 Eylül, 2023
spot_img
- Ecomedya Reklam Alanı -spot_img

NATO’da, olağanüstü toplantı başladı!

NATO’da, İdlib’deki hain saldırı sonrası olağanüstü toplantı başladı

Son dakika haberine NATO, İdlib’deki 33 askerimizin şehit olduğu hain saldırının ardından Türkiye’nin talebi üzerine bugün planladığı olağanüstü toplantıya başladı. Toplantı çağrısı NATO’nun 4. maddesi kapsamında gerçekleşecek. Öte yandan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in TSİ 13:45’te açıklama yapması bekleniyor.

NATO'da, İdlib'deki hain saldırı sonrası olağanüstü toplantı başladı

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, NATO Daimi Temsilciler düzeyinde İdlib gündemiyle bir araya gelen Kuzey Atlantik Konseyi toplantısı başladı.

Toplantı çerçevesinde Türkiye’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk’ün son gelişmelere ilişkin bir sunum yapması ve müttefikleri bilgilendirmesi öngörülüyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise toplantı sonrasında basına açıklamalarda bulunacak.

Stoltenberg, sabah saatlerinde Twitter’dan Türkiye’nin talebi üzerine NATO’nun Kuzey Atlantik Anlaşması’nın 4’üncü maddesinin işletildiğini duyurmuştu.

NATO’NUN 4. MADDESİ

NATO’nun Kuzey Atlantik Anlaşması’nın 4’üncü maddesi uyarınca bir müttefik toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğünde, tüm müttefiklerle danışma talebinde bulunabiliyor.

Türkiye en son 2015’te 4’üncü maddenin işletilmesini istemiş, bunun ardından NATO Suriye’den kaynaklanan tehditlere karşı Türkiye’ye uyarlanmış güvence tedbirlerini kabul etmişti.

Bu çerçevede erken uyarı ve gözlem uçaklarının (AWACS) bölgede devriye gezmesi, Doğu Akdeniz’deki askeri unsurların artırılması ve istihbarat, keşif ve gözetleme faaliyetelerinin güçlendirilmesi gibi tedbirler öngörülmüştü.

STOLTENBERG’DEN İLK AÇIKLAMA

İdlib’den gelen acı haberler sonrası NATO Genel Sekreteri Stoltenberg yaptığı ilk açıklamada Suriye rejimi ve destekçisi Rusya’nın İdlib’deki saldırılarını kınayarak ve saldırılara son vermeleri çağrısında bulunmuştu.

Stoltenberg, “Tüm taraflar, gerginliği azaltarak bu çok tehlikeli durumun ve bölgedeki korkunç insancıl koşulların daha da kötüleşmesini engellemeli.” vurgusunu yapmıştı.

NATO genel sekreteri Stoltenberg’in TSİ 13:45’te açıklama yapması bekleniyor.

"AA / DHA"
- Ecomedya Reklam Alanı -spot_imgspot_imgspot_img
SİZİN İÇİN SEÇİLENLER
- Ecomedya Reklam Alanı -spot_img

ÖNE ÇIKANLAR