Novartis Türkiye kalp sağlığına dikkati çekmek için müsabaka düzenledi

Novartis Türkiye kalp sağlığına dikkati çekmek için müsabaka düzenledi

Novartis Türkiye, 2024 Unblocked APMA Challenge müsabakası düzenleyerek çalışanlarını kalp sağlığı konusunda bilgilendirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Novartis, ‘Unblocked Projesi’yle kalp sağlığına dair farkındalığı artırmayı hedefliyor.

Unblocked Projesi kapsamında tüm çalışanlarının LDL, HDL, LpA ve kan değerlerini öğrenmek için kan ölçüm etkinliği gerçekleştiren şirket, 2024 Unblocked APMA Challenge müsabakası düzenledi.

2 binden fazla Novartis çalışanının katıldığı yarışmada, fiziksel aktiviteleri takip etmeyi mümkün kılan GoJoe adlı sosyal sağlıklı yaşam uygulaması kullanıldı. Uygulamayla katılımcılar aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzına teşvik edildi.

Proje kapsamında geçen yıl düzenlenen müsabakada 260 takım 4 hafta boyunca 45 binden fazla aktiviteye katılırken, bu sene, 51 bin 300 saati ve 120 bin 990 kilometreyi aşan toplam 53 bin 665 fiziksel aktivite kayda geçti.

Novartis Türkiye, sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzını teşvik etme taahhüdünün bir parçası olarak Unblocked temasıyla kalp sağlığına ve fiziksel egzersizin önemine vurgu yaptığı bilgilendirici sosyal medya içeriklerini nisan ayından itibaren paylaşmaya başladı.

Yapılan çalışmaları kapsamında farkındalık oluşturan bilgilendirici içerikler kullanıcılarla paylaşıldı.

Novartis Türkiye ayrıca diyetisyen ve beslenme uzmanı Dilara Koçak ile işbirliği yaparak güçlü bir dijital etkileşim elde etti.

Nisan ayında gerçekleştirilen ‘Kalp Sağlığı Bilgilendirme Toplantısı’ kapsamında, Novartis Türkiye çalışanları, Prof. Dr. Hakan Karpuz ve Prof. Dr. Kerim Güler ile bir araya geldi. Sağlıklı yaşam ve fiziksel egzersizin önemine vurgu yapılırken doğru bilinen yanlışlar açıklandı. Uzman yoga eğitmeni Helen Faliveno ile canlı olarak mindful yoga seansı düzenlendi.

Proje kapsamında, kalp sağlığının önemine dikkati çekmek için İstanbul’da yürüyüş ve koşu etkinliği düzenlendi.

Novartis, sağlık ekosistemi ortaklarıyla birlikte, kardiyovasküler sağlığı dönüştürmeye ve kardiyovaskülere bağlı ölümlerin nesilden nesile azalmasına öncülük etmeye kararlı adımlar atıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Novartis Türkiye Ülke Başkanı Natacha Theytaz, kardiyovasküler hastalıkların sadece Türkiye’de değil, dünyada da önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurguladı.

Theytaz, ‘Sağlık Bakanlığı’nın son verileri, Türkiye’de dolaşım sistemi hastalıklarının tüm ölümlerin yüzde 35,4’ünü oluşturduğunu ortaya koyuyor. Bu hastalıklar, iyi huylu ve kötü huylu tümörler (yüzde 15,2) veya solunum sistemi hastalıklarının (yüzde 13,5) iki katından daha fazla görülme sıklığıyla ülkemizde bir numaralı ölüm nedeni. Bu istatistiklerin ciddiyetini de göz önünde bulundurarak, Novartis Türkiye olarak tüm paydaşlarımız arasında kalp sağlığı ve kolesterol seviyeleri konusunda farkındalığı artırma misyonumuzda kararlıyız.’ ifadelerini kullandı.

‘Unblocked’ projesiyle temel hedeflerinin, tüm paydaşları nezdinde kalp sağlığı alanında olumlu davranış değişikliklerini teşvik etmek olduğunu aktaran Theytaz, şu değerlendirmede bulundu:

‘Bu nedenle, fiziksel aktiviteyi bir yaşam felsefesi olarak teşvik etmek ve kalp-damar sağlığına dikkati çekmek için hayata geçirdiğimiz Unblocked APMA Challenge büyük önem taşıyor. Bu etkinliği sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek için bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Sporu hayat felsefesine dönüştüren biri olarak, ben de Unblocked Challenge’a katılıyor ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı için proaktif adımlar atıyorum. Bu yıl gönüllü ekiplerle bir araya gelerek koşmaya devam edeceğim. Geçtiğimiz yıl katıldığım Boğaziçi Yüzme Yarışının ardından, bu sene hazirandaki yarı-ironman etkinliğine de ilk kez katılacağım. Amacımız hep birlikte sağlıklı bir yaşama adım atarak engelleri yıkmak

Şurada paylaş:

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir