• bitcoinBitcoin (BTC) $ 41,869.00 1.48%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 2,231.71 0.18%
 • tetherTether (USDT) $ 1.00 0.14%
 • bnbBNB (BNB) $ 232.96 1.96%
 • xrpXRP (XRP) $ 0.620176 1.72%
 • solanaSolana (SOL) $ 60.56 6.4%
 • usd-coinUSDC (USDC) $ 1.00 0.12%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.089787 1.68%
 • tronTRON (TRX) $ 0.103454 0.4%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.802635 2.96%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 72.64 1.58%
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000009 0.07%
 • binance-usdBUSD (BUSD) $ 0.999953 0.23%

Pazar Alışverişine Çıkmak Tarihe mi Karışıyor?

Dijital Çağın Pazar Alışverişi..

Kimimiz zorunluluktan, kimimiz de şöyle bir çıkıp hava alıp ne var ne yok görmek için pazar alışverişi yaparız. Bazılarımız da vakit ayıramadığı için ya da daha kolayına geldiği için marketlere gitmeyi tercih eder. Peki ama günümüzde, hele ki koronavirüs belası da başımızdayken bu alışverişi gerçekleştirmek ne kadar doğru?

Pazar alışverişinde hastalık kapma riskimiz çok yüksek. Bir kere herkesin ellediği sebze meyvelere dokunuyoruz biz de. Ayrıca orada yalnız siz yoksunuz. O sebzeyi almak için başkaları da aynı havayı soluyor sizinle. Tam riskler bitti derken kasaya geliyorsunuz, hadi bakalım şimdi de parayı ya da kredi kartını uzatın. Yani eskiden belki de bazılarımız için keyifli olan bir aktivite artık zulüm haline gelmiş vaziyette. Peki ama çözümü var mıdır bu işin?

Image for post

Son zamanlarda bir çok insan için internet bir çözüm kapısı haline geldi. Onlarca farklı siteden yararlanan insan sayısı da her geçen gün artıyor. Genel algı olan “benim mutlaka sebze meyveyi görmem, ellemem, koklamam lazım” bir çok tüketici için hala geçerli olmaya devam ediyor. Haksız da sayılmazlar. Çünkü tazelik ve kalite konusunda sınıfta kalan marka sayısı hiç de öyle az değil. Ancak mevcut koronavirüs koşullarının da etkisiyle bu konuda taviz verip “bir deneyelim bakalım” diyenler de her geçen gün artıyor.

Son zamanlarda ise bu konuda tüketicinin yüzünü gerçek anlamda güldüren yeni bir oluşum dikkat çekmekte. Mevsimi adlı girişim, insanların haftalık pazar alışverişi derdini çok akıllıca bir yöntemle kökünden çözüyor.

Her hafta o mevsim tüketilmesi gereken sebze meyvelerden oluşan sabit bir kutu ilan ediyorlar. Bu kutu içerisindekiler tüketici tarafından değiştirilemiyor. Yani diğer bir deyişle, tarlada o hafta ne çıktıysa onlar var. Bu sayede hem sebze meyveler son derece taze oluyor hem de markete, pazara göre bir fiyat avantajı sağlıyor. Çünkü aracıların çoğunu ortadan kaldırıyorlar. Tasarruf edilen maliyetler de tüketiciye yansıtılıyor. Ayrıca market raflarında ya da pazar tezgahlarındaki gibi ürünler beklemediği için tazelik konusunda da belki de piyasadaki en taze seçeneği sunmuş oluyorlar.

Image for post

İşin bir diğer güzel boyutu da, sizi, o hafta ne alsam ve ne pişirsem derdinden kurtarmaları. Kutu içerisinde ne varsa onları tüketiyorsunuz o hafta. Çünkü zaten doğanın o hafta size sunduğu en lezzetli ve en sağlıklı seçenekler kutunun içindekiler oluyor.

Her geçen gün daha fazla ilgi çeken bu yeni alışveriş yöntemi binlerce insanın hayatına girdi bile. “Bir daha pazar alışverişine ancak hava almak için giderim” diyen insan sayısı hiç de öyle azımsanacak gibi değil.

İnternet bir çok alanda hayatımızı değiştirdi. Çoğu zaman da işimizi kolaylaştırdı. Acaba dijital çağda pazar alışverişinin yeni yöntemi bu mu olacak?

Şurada paylaş: