Rahim Ağzında Yara Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Rahim Ağzında Yara Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Rahim Ağzında Yara Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Rahim ağzında yaraRahim Ağzında Yara Nedir? Tedavisi Nasıldır

Rahim ağzında yara yani servisit çoğu zaman enfeksiyona bağlı olarak gelişir ve rahim ağzı dokusunun iltihabı şeklinde tanımlanabilir. İrritasyon ya da travma sonrasında da ortaya çıkabiliyor ve yaygın şekilde vajinal akıntı ile kendini belli ediyor. Tedavisi ise basit cerrahi müdahaleler ile yapılabiliyor ve kısa bir iyileşme süreci sonrasında hastanın günlük hayatına dönmesi mümkün olabiliyor. Aktif cinsel yaşamı bulunan tüm kadınların bu rahatsızlık için uygun bir aday olduğunu belirtebiliriz.

Rahim Ağzında Gerçekten Bir Yara Var mıdır?

Rahim ağzında yara ve kanser

Toplumda sıklıkla görülen rahim ağzında yara kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının sıklıkla karşılaştığı problemler arasında yer alıyor. Halk arasında ‘yara’ olarak adlandırılan ise aslında bu bölgede kızarık ve pürüzlü bir görünümün oluşmasıdır. Vajinanın yassı epitel hücreleri irritasyon, travma ya da enfeksiyon gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak değişim gösteriyor ve bu değişim de rahim ağzında pürüzlü bir yüzey görünümü ortaya çıkmasına neden oluyor. Kimi zaman rahim ağzı görünümünün üzeri kanlı ve kadifemsi de olabiliyor.

Rahim Ağzında Yara (Servisit) Neden Oluşur?

Rahim ağzında yara neden oluşur

Hangi unsurların rahim ağzında yara oluşumuna neden olduğu halen tam olarak bilinemiyor. Fakat enfeksiyonun son derece etkin bir faktör olduğunu belirtmek gerekir. Çeşitli unsurlara bağlı olarak rahim ağzı bölgesinde gelişen enfeksiyonlar neticesinde bu sorun sıklıkla ortaya çıkıyor. Genel olarak 3 mikroorganizmalar da servisite sebebiyet verebiliyor. Bunlar;

  • Klamidya

  • Gonore

  • Trikomonas

Bununla birlikte sık cinsel ilişkinin de servisit nedenleri arasında yer aldığını belirtebiliriz. Vücudun hormonal açıdan çeşitli değişimler geçirmesi yine böyle bir sonuç doğurabiliyor. Son yıllarda bazı kimyasal faktörlerin de rahim ağzında yara oluşumuna neden olduğu anlaşıldı. Özellikle prezervatif üzerinde bulunan kimyasal maddelere bağlı olarak da kadınlarda bu rahatsızlık ortaya çıkabiliyor. Vücudun bazı maddelere gösterdiği alerjik reaksiyonlar neticesinde de rahim ağzı bölgesinde yara oluşabiliyor.

Rahim Ağzı Yarası Hangi Belirtilere Sebep Olur?

Rahim ağzında yara belirtileri

Öncelikle rahim ağzında yara belirtilerinin spesifik özellikler taşımadığını belirtmek gerekiyor. Pek çok farklı rahatsızlık durumunda da ortaya çıkabilen belirtiler gözlemlendiği için hastada sadece akıntıya neden olabiliyor. Farklı bir şikayete neden olmadığı için de kimi zaman rutin kontrol muayeneleri esnasında tanı konuyor. Çünkü akıntı hastaların çok fazla ciddiye aldıkları bir belirti değildir. Adet dönemi sonrasında oluşan akıntı birçoğu zaman bir hastalık habercisi olarak değerlendirilmediği için hastalar doktora başvurma gereği duymuyor. Bu durum pek çok hastalıkta erken tanının önündeki önemli bir engele dönüşüyor. Oysa vajinal akıntı servisitin en önemli belirtisidir.

Hafif vakalarda herhangi bir belirti olmasa da genel olarak servisit belirtilerini şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Yaranın büyük olması durumunda cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında kanama olması

  • Adet dönemi dışında lekelenme şeklinde kanama olması

  • İdrar yapma esnasında yanma hissi

  • Vajinal bölgede kaşıntı

Rahim Ağzı Yarası Kimlerde Daha Sık Görülür?

Her yaşta görülebilen rahim ağzında yara genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Annesinde yara olan bir kadınlarda yara olması beklenir. Özellikle hiç ilişkiye girmemiş genç kızlarda yara olması genetik faktörleri akla getirir. Sık vajinal enfeksiyon geçiren ya da birden fazla doğum yapa kadınlarda daha yaygın görüldüğünden söz edilebilir. Çeşitli nedenlerle rahim ağzı tahriş olan kadınlar ve sık cinsel ilişki yaşayan kadınlarda da bu problem daha yaygın biçimde ortaya çıkabiliyor.

Doğum kontrol hapı kullanımı ise rahim ağzı kanalında salgı yapan hücrelerin çoğalmasına neden olabiliyor ve dolaylı yoldan da olsa rahim ağzında yara oluşumu riskini artırıyor. Doğum kontrol hapı kullanan ya da spiral bulunan kadınlarda da bu rahatsızlığın daha sık görüldüğünü belirtebiliriz.

Rahim Ağzında Yara Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürede İyileşir?

Rahim ağzında yara servisit ne kadar sürede iyileşir

Elektrokoter ile sorunlu bölgenin yakılması ya da kriyoterapi ile dondurulması rahim ağzında yara tedavisinde kullanılan küçük cerrahi yöntemlerdir. Hangi tedavinin uygulandığına ve rahim ağzında yaranın büyüklüğüne bağlı olarak iyileşme süresinin değişebildiğini belirtelim. En sık uygulanan tedavi protokolü kaleme benzeyen bir cihaz ile ısı elde edilmesi ve ısı ile bu bölgenin yakılmasıdır. Bu tedavi en eski tedavi yöntemidir ve işlem esnasında çok hafif ağrı olabilir. Ancak hasta işlemin hemen ardından hayatına geri dönebilir.

Koter cihazı ile yaranın yakılması şeklinde uygulanan rahim ağzında yara tedavisinden sonra akıntı şikayeti 15 güne kadar devam edebilir ve bu tıbben gayet normal bir durumdur. Bir süre hafif yanma şikayeti de devam edebilir. Tam olarak dokularda iyileşmenin olması 10 ila 15 gün sürer ve bu süre boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Çünkü cinsel ilişki yaranın tekrarlamasına neden olabilir.

Kriyoterapi ile dondurma işleminde ise iyileşme daha hızlı gerçekleşir. İşlem yaklaşık 5 dakika sürer ve hasta hemen günlük hayatına geri dönebilir. Bu yöntemle uygulanan rahim ağzında yara tedavisinden sonra sadece hafif bir kasık ağrısı yaşanabiliyor. Bu işle sonrasında tekrarlama olasılığının da daha düşük olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Rahim Ağzı Yarası Kendiliğinden Geçer mi?

Şayet rahim ağzında yara oluşumuna neden olan basit bir irritan madde ise bu maddenin kullanılmaması durumunda sorun ortadan kalkabilir. Bir anlamda bu rahatsızlığın her daim tedavi gerektirmediğini de söyleyebiliriz. Ancak öncesinde mutlaka smear testi yapılması ve test sonucunun da kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

Hastada enfeksiyonun mevcut olması ve enfeksiyona bağlı olarak servisit gelişimi gözlemleniyorsa tedavi prosedürünün uygulanmasında fayda olacaktır. Bunun dışında rahim ağzında yara durumunda yaraya neden olan faktörün ortadan kaldırılması ve bir süre beklenmesi de gerekebilir. Bu süreçte bir iyileşme belirtisi ortaya çıkmadıysa uygun tedavi seçeneği tercih edilebilir.

HPV virüsü nedir? nasıl bulaşır? belirtileri nelerdir? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Rahim Yarası Tedavi Edilmezse Ne Olur?Servikal erozyon tedavi edilmezse ne olur?

Mutlaka rahim ağzında yara durumunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeli ve muayene olmalısınız. Şayet yara durumu tedavi gerektiren bir boyuttaysa ve tedavi edilmezse kısa zamanda kronikleşebilir. Aynı zamanda yara derinleşebilir ve daha geniş bir alana yayılabilir. Bu durumda hastanın şikayetleri de artacaktır ve günlük yaşam kalitesi bu şikayetlerden olumsuz yönde etkilenecektir.

İlerleyen dönemlerde tedavinin daha uzun sürebileceğini, daha güç olabileceğini de bilmeniz gerekir. Tedavi edilmeyen rahim ağzı yaralarının kısırlığa, erken doğuma, düşük yapmaya ve hatta rahim ağzı kanserine adeta davetiye çıkardığını söyleyebiliriz. Tedavi edilmemesi durumunda sık sık akıntı meydana gelmesinden dolayı vajina florasında değişiklikler meydana gelir ve vajina iltihapları oluşur.

Rahim Ağzı Yarası Kansere Neden Olur mu?

Öncelikle rahim ağzında yara ile rahim ağzı kanserinin birbirinden çok farklı rahatsızlıklar olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Rahim ağzında yara oluşması, hastanın mutlaka rahim ağzı kanseri olacağı anlamına asla gelmez. Fakat yaranın tedavi edilmemesi kanser riskini ciddi düzeyde artırabilir. Ayrıca servisitin ülserleşmiş olup olmadığı da önem taşıyor. Ülserleşen yara söz konusu olduğunda, HPV virüsünün mevcut olup olmadığına dair taramanın derhal yapılması gerekiyor.

Çünkü bu virüs yara oluşumu görülen bölgede çok hızlı bir şekilde ilerliyor ve yayılıyor. HPV virüsünün tek başına rahim ağzı kanseri nedeni olduğunu unutmamak gerekir. Sonuç olarak servisit tek başına kanser nedeni olmasa da rahim ağzı kanseri ile dolaylı yoldan ilişki içerisinde olan bir rahatsızlıktır.

Op.Dr.İsmet YILDIRIM
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tel: 0532 325 30 08
Asistan Tel: 0535 761 60 97
[email protected]

https://www.drismetyildirim.com/rahim-agzinda-yara

Şurada paylaş:

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir