fbpx
Çarşamba, 27 Eylül, 2023
spot_img
- Ecomedya Reklam Alanı -spot_img

Apple davalık oldu!

Apple, Telegram grupları yüzünden davalık oldu.

ABD Daha Güvenli Web Komisyonu, Apple’a Telegram’ı engellemediği için dava açtı. Kafa karıştıran bu davanın sebebi ise Parler platformunu engelleyen Apple’ın sakıncalı gruplar barındırdığı halde Telegram’ı engellememesi…

ABD Başkanı Trump ve yanlılarına Twitter, Facebook, Youtube gibi sosyal medya kanallarının yanında Google, Apple gibi büyük teknoloji şirketleri de sansür uygulamıştı. Sosyal medya kanalları Trump hakkında çeşitli engellemeler yaparken Google ve Apple, Parler’in erişimini kaldırmıştı. Şimdi Apple’a açılan bu dava Parler’ı engellediği halde Telegram’ı engellemesi üzerine.

Telegram’ın nefret grupları tarafından kullanıldığı iddia ediliyor

Kendisini “sosyal medyadan nefret ve terörizm içeriklerin kaldırılması için çalışan, kar amacı gütmeyen, tarafsız kuruluş” olarak tanımlayan Daha Güvenli Web Koalisyonu, Telegram’ın nefret grupları tarafından Kongre’ye saldırı için de kullanıldığını iddia etti.

ABD’nin dış politika ve ulusal güvenlik çevrelerinin önde gelen ismi, eski büyükelçi Marc Ginsberg ve Daha Güvenli Web Koalisyonu, Kuzey Kaliforniya’daki bir mahkemeye, App Store’da hala Telegram’a yer verdiği için Apple aleyhine dava başvurusunda bulundu.

Mahkeme dosyalarına giren bilgilere göre Telegram grupları, halkı sindirmek, tehdit etmek ve bir şeye zorlamak için kullanılıyor. Üstelik Apple da bunu biliyor ancak hiçbir şey yapmıyor. Apple’ın Telegram’a karşı kendi politikalarını görmezden geldiğini söyleyen Koalisyon, teknoloji devinin Telegram’daki faaliyetlere izin vererek hem suça ortak olduğunu hem de yeni zorbalıklara ev sahipliği yaptığını belirtiyor.

Davada Apple’ın Telegram’ı yasaklaması ve Telegram yüzünden zarara uğrayan kişilere tazminat verilmesi isteniyor. Davanın akıbeti henüz belli değil fakat sosyal medya uygulamaları ve teknoloji devleriyle siyaset arasındaki ince çizgi hayli bulanıklaştı.
marketing türkiye
- Ecomedya Reklam Alanı -spot_imgspot_imgspot_img
SİZİN İÇİN SEÇİLENLER
- Ecomedya Reklam Alanı -spot_img

ÖNE ÇIKANLAR