fbpx
Çarşamba, 27 Eylül, 2023
spot_img
- Ecomedya Reklam Alanı -spot_img

Bitcoin’de yatay hareketlilik devam ediyor, gözler ABD’de açıklanacak tüketici enflasyonunda

“Lider kripto para Bitcon, perşembe ve cuma günkü yükselişten sonra hafta sonu 25.800$ bölgesine çekildi, hareketine bu bölgede devam etti. Ethereum ve altcoinler de Bitcoin dominasyonundaki yükselişten dolayı baskı altında. Ethereum, 1.610$ seviyesinde alıcı buluyor. Bu hafta ABD’de açıklanacak tüketici enflasyon rakamının beklentinin altında gelmesi piyasayı hareketlendirebilir.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, haftanın ilk ilk gününde piyasayı değerlendirdi. 

Perşembe ve cuma günleri 26.000$’ın üstüne çıkan lider kripto para birimi Bitcoin hafta sonu tekrardan 25.800$ bölgesine geri çekildi ve bu bölgedeki hareketine devam etti. Yeni haftaya da bu seviyelerden başlayan Bitcoin’de bu haftaki en önemli veri çarşamba günü ABD’de açıklanacak olan tüketici enflasyonu hareketlik yaratabilir. Yıllık enflasyonun uzun süre sonra yükselişe geçmesi ve %3,2’den %3,6’ya çıkması bekleniyor. Beklentiden daha da yüksek gelen bir veri FED’i önümüzdeki toplantılarda daha şahin olmaya itebilirken beklentiden düşük gelen bir verinin Bitcoin başta olmak üzere varlık fiyatlarına etkisi pozitif olabilir.

Ethereum başta olmak üzere altcoinler ise Bitcoin dominasyonundaki son günlerdeki yükseliş hareketi sonrası baskı altında seyrediyorlar. Son dönemde 1.650$ seviyelerinden fiyatlanan Ethereum 1.610$ bölgesine kadar geri çekildi. Ek olarak Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in X (Twitter) hesabının dün gece hacklenmesi de Ethereum’un negatif ayrışmasına sebep olan bir başka etmen olarak karşımıza çıkıyor. 700.000$’a denk gelen siber saldırıyı bu gelişmeyi Buterin’in babası duyurdu.

Ek olarak bilindiği gibi hafta sonu Hindistan’da G20 zirvesi düzenlendi. En gelişmiş 20 ekonominin buluştuğu zirvede kripto para konusu da gündeme geldi. Alınan karar metninde G20, kripto paraların çerçevesinin oturtulması ve potansiyel regülasyon adımlarının hız kesmeden atılması konusunda görüş birliğine varıldığını ve hızlı şekilde hayata geçirilmesinin önemine vurgu yaptı. Bu sebepten Yeni Delhi’den gelen bilgilere göre kripto çerçevesi, 2027 yılından itibaren ülkeler arasındaki bilgi alışverişinin kolaylaşmasına zemin hazırlayacak.

Altcoinlere baktığımızda geçtiğimiz haftanın en çok yükselen kripto paraları TLB, PERP, STORJ, XVS ve OGN olarak karşımıza çıktı.

Tellor (TRB)  

En çok yükselen coinler arasında bulunan TRB’ye bakıldığında iki haftayı aşkın bir süredir yükselen trendini sürdürmeye devam ederken kritik 24.88$ direncini aşabilmiş değil. Bu direnç seviyesinin kırılması halinde 29.63$ seviyelerine kadar bir yükselişi beraberinde getirebilir. Fakat 24.88$ seviyesinin aşılaması halinde sırasıyla 21.14$ ve 18.52$ seviyelerine kadar bir geri çekilme beraberinde gelebilir.

Perpetual Protocol (PERP)

TRB ardından en çok yükselen ikinci coin PERP ise geçtiğimiz hafta %54 kazanç sağlasa da yeni haftaya %8’lik bir düşüşle başladı. Teknikte incelendiğinde 0.6637$ seviyelerinin destek konumunda bulunurken bu seviyenin kırılması halinde 0.5981$ bir sonraki destek seviyesi olarak karşılanabilir. Olası yukarı yönlü hareketlilikte ise 0.7294$ seviyesinin kırılması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması halinde 0.8229$ seviyelerine kadar bir yükseliş beklentisi oluşturabilir.

-Bulten360-
- Ecomedya Reklam Alanı -spot_imgspot_imgspot_img
SİZİN İÇİN SEÇİLENLER
- Ecomedya Reklam Alanı -spot_img

ÖNE ÇIKANLAR