Esnafın destek başvurusu

Esnafın destek başvurusu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik destekler için 2 milyondan fazla başvuru geldiğini belirtti.

 

"2 milyondan fazla esnaf desteğe başvurdu"

Bakan Pekcan, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Türker ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

EMD’nin faaliyetleri hakkında bilgi alan Pekcan, ekonomi muhabirlerinin, gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm dünyada hem arz hem talep yönüyle bir şok yarattığını ve ikinci dünya savaşından sonra görülen küresel anlamda en büyük ekonomik krize neden olduğunu ifade eden Pekcan, salgına karşı üretilen aşının yaygın olarak kullanımıyla beraber 2021 yılında bu pandemiden kurtulmayı ümit ettiklerini dile getirdi.

Pekcan, yeni mutasyon sürecinin Avrupa’da hızla artmasının da Türkiye’yi olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, bu süreci Türkiye’nin iyi yönettiğini, vaka sayılarını kontrol altına aldığını bildirdi.

Pekcan, en önemli konulardan birisinin de Türkiye’nin sağlık sistemi ve bu sağlık sistemindeki “sosyal devlet anlayışı” olduğuna dikkati çekerek, bu yaklaşımın Türkiye’nin bütün dünyadan pozitif ayrışmasını sağladığını vurguladı.

Sadece sağlık değil, ekonomik hayatın da salgın sürecinden etkilendiğine dikkati çeken Pekcan, bu anlamda restorantlar, kafeler, turizm ve ulaştırma gibi sektörlerin, esnaf ve sanatkarların en çok etkilenen kesimler olduğunu ifade etti. Pekcan, “İlk günden itibaren devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde hayata geçirilen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamını sürekli geliştirerek hem finansman hem istihdam desteğiyle iş dünyamızın yanında oldu.” değerlendirmelerinde bulundu.

Bakan Pekcan, salgının başından bu yana esnaf ve sanatkarlara yönelik de TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla gerek kredi ödemelerinin ertelenmesi gerekse düşük faizli kredi destekleri sağlandığına işaret ederek, pandemi döneminde sel ve deprem felaketleri yaşandığını, bunlara yönelik de TESKOMB üzerinden 50 bin liraya kadar hibe desteği sağlandığını hatırlattı.

capital

Şurada paylaş:

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir