İlk Basel tipi menkul kıymet ihracına Global Menkul Değerler aracılık etti

Türk Sermaye Piyasasının öncü kurumlarından Global Menkul Değerler, yine bir ilke imza attı. Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi’nin (TMKŞ) Türk sermaye piyasalarında ilk defa gerçekleşen Basel tipi menkul kıymet ihracına Global Menkul Değerler aracılık etti. Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihracına dayanak varlıklar; Fibabanka’nın kullandırmış olduğu Genel Tüketici Kredileri olarak belirlendi.

Türkiye’de menkul kıymetleştirme faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve geliştirilmesi amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı, Borsa İstanbul, banka ve çatı birliklerin ortaklığında kurulan “Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi (TMKŞ)” Türk sermaye piyasalarında ilk defa Basel tipi menkul kıymet ihracını gerçekleştirdi. İhraca Türk Sermaye Piyasasının öncü kurumlarından olan Global Menkul Değerler aracılık etti. İstanbul’un finans merkezi olması hedefine ulaşması için önemli adımlardan biri olması beklenen bu ürün ile Türkiye’de ilk defa ikincil kredi piyasası oluşmasının temelleri atılmış oldu.

2,5 kat talep geldi

Toplam 325 milyon TL tutarında yapılmış olan ihraca yatırımcılardan 2,5 kat taleple toplamda 801 milyon TL talep geldi. Global Menkul Değerler aracılığıyla yapılan Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihracına dayanak varlıklar; Fibabanka’nın kullandırmış olduğu ve TMKŞ’nin ileri düzey kredi analitik süreçlerinden geçebilmiş olan Genel Tüketici Kredileri olarak belirlendi. Fibabanka, TMKŞ’nin sağladığı kredi analitik sistemine ve teknolojik altyapıya uyumlanabilen ilk banka olarak ürünün geliştirilmesinde önemli rol oynadı.

-Bulten360-