• bitcoinBitcoin (BTC) $ 44,071.00 5.27%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 2,262.67 2.25%
 • tetherTether (USDT) $ 0.999960 0.04%
 • bnbBNB (BNB) $ 230.77 0.06%
 • xrpXRP (XRP) $ 0.625357 2.22%
 • solanaSolana (SOL) $ 63.44 4.91%
 • usd-coinUSDC (USDC) $ 0.999925 0.07%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.103202 15.42%
 • tronTRON (TRX) $ 0.104874 2.09%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.831480 4.65%
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000010 10.63%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 73.67 2.25%
 • binance-usdBUSD (BUSD) $ 0.998411 0.32%

İstanbul için son dakika alarmı! Görürseniz sakın dokunmayın

İstanbul için son dakika alarmı! Görürseniz sakın dokunmayın

Son dakika haberi: İstanbul’da son dönemde sıklıkla görülmeye başlanan ölü kuşlarla ilgili uzmanlardan açıklamalar peş peşe gelmeye devam ediyor. İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO), konuyla ilgili olarak tedirginlik yaratan bir uyarıda bulundu. İVHO, çok sayıda ölü kuş gören vatandaşların acilen Tarım ve Orman İl veya ilçe müdürlüklerine haber vermelerini ayrıca hiçbir şekilde temasta bulunmamalarını söyledi.

Son dakika haberi: İstanbul’da son dönemde ihbarlarda kuş ölümleri sıklıkla görülmeye başlandı. İstanbul’un birçok ilçesinde ttoplu kuş ölümleriyle ilgili İVHO’dan son dakika açıklaması geldi.

İlgili resim

 

Son dakika: Geçtiğimiz aylarda Avcılar’da Küçükçekmece Gölü kıyısında toplu kuş ölümleri olmuş, sonrasında da bu bölgeye yakın olan Yeşilkent Mahallesi’nde bazı vatandaşlarda Batı Nil Virüsü görülmüştü.

Bu ay ise Beylikdüzü’nde bir korulukta çok sayıda kuşun öldüğü ilçe sakinleri tarafından yetkililere iletildi. Çoğu karga olan bu kuşların çıkardığı sesler ve dışkılarından rahatsız olanlarca zehirlenerek öldürüldüğünü iddia eden vatandaşlar duruma tepki göstermişti.

istanbul ölü kuş ile ilgili görsel sonucu

HASTALIK AÇISINDAN ARAŞTIRILMALI

Son dakika haberine göre; Kuşların kasıtlı öldürülmesinin teknik olarak mümkün olduğunu ifade eden İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, “Ancak toplum sağlığı açısından bütün seçenekler düşünülmeli, ölümlerin nedeninin Batı Nil Virüsü veya başka bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. Diğer taraftan ilgili kurumlar tespitlerini yapıp açıklama yapıncaya kadar önlemler alınması önemlidir” diye konuştu.

ALINABİLECEK ÖNLEMLER

İlgili kurumların ölü kuşları usulüne uygun olarak derhal toplaması gerektiği konusunda son dakika uyarısında Arslan, “Sokak hayvanlarının bu kuşları yiyerek bulaşmayı artırmasının önüne geçilmelidir” dedi.

Prof. Dr. Murat Arslan, vatandaşlarca alınabilecek önlemleri ise şu şekilde sıraladı:

– Çok sayıda ölü kuş gördüklerinde zaman kaybetmeden Tarım ve Orman il veya ilçe müdürlüklerine haber vermeli veya Alo 174’ü arayarak bilgi vermeliler.

– Hiçbir şekilde kuşlara dokunmamalılar

– Evcil hayvanlarını gezdirenler bir süre bu alanlardan uzak durmalı.

Özellikle çocukların ölü kuşların olduğu bölgelerden uzak tutulması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Arslan, “Bu ve benzeri olayların sık sık yaşanacağı dünyanın ve ülkemizin bir gerçeğidir. İnsan eliyle yapılan devasa projeler kuş yollarının değişmesine ve sulak alanların bozulmasına neden olmaktadır. O nedenle daha önce hastalık görülmeyen bölgelerde bazı hastalıkların ilk defa görülmesi olasıdır. Bu durumlara hazırlıklı olmak ve kamuoyunun sıklıkla bilgilendirilmesi toplum sağlığı açısından önemlidir” ifadelerini kullandı.

5’TEN FAZLA ÖLÜ KUŞ GÖRÜRSENİZ YETKİLİLERE HABER VERİN

Şehir içinde, ormanlık veya sulak alanlar gibi yerlerde aynı bölgede 5’ten fazla ölmüş kuş görüldüğünde bunlarda zehirlenme, enfeksiyon veya silahla vurulma durumları ön plana çıkıyor.

Silah ile vurulma durumlarında kuşların vücudunda kurşun veya saçma yaraları ile birlikte kan görülebildiği için teşhisi daha kolay.

Ancak vurulma ihtimali elendikten sonra zehirlenme veya enfeksiyon üzerinde durulması gerekiyor. Bu durumda kuşlardan alınan numuneler incelenmek üzere ilin bağlı bulunduğu Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne gönderiliyor ve kesin ölüm nedeni burada belirleniyor.

İVHO’dan yapılan açıklamada, numune alınıncaya kadar ölü kuşlara çıplak elle kesinlikle dokunulmaması gerektiği özellikle vurgulanıyor.

Bunun sebebi ise kuşun bulaşıcı bir hastalıktan ya da sağlığa zararlı olabilecek bir kimyasaldan ölmüş olabilme ihtimali.

Bununla birlikte bölge ölü kuşlardan çıkan sıvılarla kirlenmiş (kontamine olmuş) ise insan ve hayvanların bu alandan geçmesi sağlık açısından büyük sakınca doğuruyor.

 

 

"haber7"

Şurada paylaş: