UEFA’nın 2018 yılı finans raporu yayımlandı

UEFA’nın 2018 yılı finans raporu yayımlandı

UEFA’nın 2018 yılı finans raporu yayımlandı

UEFA, 2018 finans yılı içinde Avrupa’da en fazla zarar eden ligin, kur farkından dolayı Süper Lig olduğunu duyurdu. Rapora göre stadyum inşa eden ülkeler ve gişe hasılatı artış oranında ise Türkiye zirvede yer alıyor.

uefa ile ilgili görsel sonucu

UEFA’nın bu yıl 11’incisini yayımladığı “Avrupa Kulüp Futbolunun Görünümü” adlı 132 sayfalık finansal raporunda, kendisine bağlı liglerin ve kulüplerin ekonomik yapılarına ilişkin veriler paylaşıldı.

Raporda, Süper Lig ve Türk takımlarına ilişkin birçok önemli bilgi verildi. Süper Lig, 2018 finans yılı içinde kur farkında yaşadığı değer kaybı nedeniyle Avrupa’da en fazla zarar eden lig oldu.

Toplam 263 milyon euro zarar eden Süper Lig, diğer Avrupa ligleriyle kıyaslandığı mali tabloda 125 milyon euro döviz kaybı yaşadı. Raporda, “125 milyon euroluk döviz kaybı, söz konusu kaybın 73 milyon euro olduğu 2017 finansal yılına oranla Türk kulüplerini 2018’de daha sert bir şekilde etkiledi.” ifadelerine yer verildi. İngiltere Premier Lig ise 382 milyon euro ile Avrupa’da en çok kar eden lig sıralamasında zirvenin sahibi oldu.

İlgili resim

Türk takımları içinde en borçlusu Fenerbahçe

Avrupa’da 2018 finans yılı içinde en fazla net borcu olan kulüplerin sıralandığı 20 takımlı listeye 3 Türk takımı da girdi. Fenerbahçe 334 milyon euroyla 6’ncı, Beşiktaş 183 milyon euroyla 15’inci, Galatasaray ise 175 milyon euro ile 17’nci sırada yer aldı.

Stadyum inşasında Türkiye zirveyi Polonya ile paylaştı

Raporda, son 10 yılda en çok stadyum inşa eden ülkeler listesinde Türkiye ve Polonya öne çıktı. Söz konusu ülkeler, bu dönem içinde 20’den fazla stadyum inşa ederek zirvenin sahipleri oldu.

süper lig ile ilgili görsel sonucu

Gişe hasılatında Türkiye zirvede

Türk takımları, 2018 finans yılı gişe hasılatında yüzde 52’lik artışla zirvede yer aldı. Türk takımları arasında Medipol Başakşehir, gişe hasılatını yüzde 158 artırarak bu kulvarda açık ara lider oldu. Türkiye’nin ardından en büyük gişe artışını, yüzde 24 ile İtalyan takımları gerçekleştirdi.

Galatasaray ise bilet satışlarından en çok gelir eden kulüpler listesine giren tek Türk takımı oldu. Sarı-kırmızılılar, maç başına her biletinden ortalama 37 euro kazanarak Avrupa’da bu alanda en çok gelir elde eden 30. kulüp unvanını elde etti.

galatasaray türk telekom stadyumu ile ilgili görsel sonucu

7 binden fazla seyirci artışı

Stadyumlara gelen seyirci sayısında en çok artış gösteren kulüpler sıralamasında Fenerbahçe ilk sıralara adını yazdırdı. Sarı-lacivertliler, ortalama seyirci sayısını 7 binden çok artırmayı başaran 7 kulüpten biri oldu.

Beşiktaş’a 164 milyon euro gelir

2018 finans yılında ligde ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nde aldığı başarılı sonuçlarla öne çıkan Beşiktaş, bu durumu maddi tablosuna da yansıttı. Siyah-beyazlı kulüp, Avrupa’daki en çok gelir elde eden kulüpler listesinde 164 milyon euro ile 29. sırada yer aldı.

Aynı dönem Şampiyonlar Ligi’nden 47 milyon euro kazanç sağlayan Beşiktaş, UEFA organizasyonlarından en çok gelir elde eden 15. kulüp olarak dikkati çekti.

Yabancı kuralında en rahatı Türkiye

18 kişilik kadroda 14 yabancının yer alabildiği Süper Lig, yabancı oyuncu sınırlaması kuralının bulunduğu Avrupa ligleri arasında zirvede yer aldı. Bu kuralının en sıkı uygulandığı ülke ise yalnızca 3 yabancıya izin veren Karadağ oldu. Bu ülkeyi, 4’er yabancı izniyle Sırbistan ve Bosna Hersek takip etti.

 

"AA"

Şurada paylaş:

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir