UNICERA’DAN SEKTÖR İHRACATINA DEV KATKI

UNICERA’DAN SEKTÖR İHRACATINA DEV KATKI

Alanında dünyanın en büyük ikinci ihtisas fuarı olan UNICERA İstanbul- Seramik Banyo Mutfak Fuarı İstanbul Fuar Merkezi’nde devam ediyor. TG Expo Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Cem Şenel, “Bu yıl metrekare olarak en büyük UNICERA fuarını yapıyoruz. 8 holün tamamı yüzde 100 doluluğa ulaştı. Şimdiye kadar yapılan en iyi UNICERA fuarı oldu.” ifadelerini kullandı. Şenel, Seramik sektörünün 2 milyar dolarlık ihracatı olduğunu ve bunun yaklaşık yüzde 50’sinin UNICERA Fuarı’nda ticari platformda döndüğünü belirtti.

Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) ve Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (TİMDER) iş birliğiyle UNICERA Uluslararası Fuarcılık A.Ş. ile TG Expo Uluslararası Fuarcılık A.Ş: tarafından düzenlenen ve alanında dünyanın en büyük ikinci ihtisas fuarı olan UNICERA, İstanbul Fuar Merkezi’nde devam ediyor. Binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı bu yıl da yeni ürünlerin sergilenme noktası oldu. Fuarda zemin-duvar kaplamaları, seramik işleme teknolojileri, mutfak ve dekorasyon, ambalajlama, depolama gibi alanlardaki pek çok ürün ilk defa görücüye çıktı. 

Başta Türkiye olmak üzere Avrupa ve bölge ülkelerden firmaların katıldığı fuara; İtalya, Portekiz, Yunanistan, Hong Kong, Polonya, Rusya, Portekiz, Litvanya, Avustralya, BAE, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Fransa, Bulgaristan, Çin, Kıbrıs’tan katılımların gerçekleştiğini ifade eden TG Expo Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Cem Şenel, Türkiye’nin yanı sıra seramik sektörüne yön veren uluslararası markaların katıldığı fuarın bu yıl da katılımcı, ziyaretçi ve ticaret hacmi ile yeni bir rekora imza atacağını bekliyoruz.” diye konuştu.

“ŞİMDİYE KADAR Kİ EN İYİ UNICERA FUARI”

Seramik sektörünün ülkemizdeki en büyük ticaret platformu olma özelliği taşıyan UNICERA İstanbul- Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nın ulusal ve uluslararası birçok markaya ev sahipliği yaptığını vurgulayan TG Expo Uluslararası Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Cem Şenel, “Bu yıl metrekare olarak en büyük UNICERA fuarını yapıyoruz. 8 holün tamamı yüzde 100 doluluğa ulaştı. Şimdiye kadar yapılan en iyi UNICERA fuarı oldu.

Geçen senenin yüzde 36 üzerinde bir yabancı katılımcı olduğunu vurgulayan Şenel, 300 firmanın 30’unun yabancı olduğunu söyledi. Yerliden çok yabancı katılımcının olduğu, 100’den fazla ülkeden satın almacının olduğunu ifade eden Şenel; İtalya, İspanya, Portekiz, Litvanya, Avustralya, Suudi Arabistan, Kolombiya gibi ülkelerin katıldığını kaydetti.

Şenel, “Dünya seramik pazarı 60 milyar dolar. Türkiye seramik sektörünün yaklaşık 2 milyar dolar ihracatı var. Sektör 5 milyar dolar değerinde üretim yapıyor, bunun yüzde 40’ı ihracat. İhracatın yarısı UNICERA Fuarı’nda gerçekleştiriyor. Seramik sektörü çok daha fazla büyüyebilir. Türkiye’de bir tasarım merkezi olmaya başladı. ” ifadelerini kullandı.

 Türkiye’nin üretici olduğu tüm endüstrilerde çok ciddi fırsatlar olduğunu söyleyen Şenel, “İyi idare edilirse ekonominin iyiye gideceğini düşünüyorum. Sektörlerin iş birliği yapması lazım. Büyük resmi görmek lazım.   Fuarlar çok önemli bu işte. Fuara gelen yabancı ziyaretçi normal turistin en az 5 katı para harcar. Bir sonraki fuarı büyütebiliriz. Yabancı katılımcı yabancı ziyaretçiyi getiriyor. Ne kadar çeşitli ülkeden yabancı katılımcı olursa o kadar iyi olacak. Önümüzdeki sene seramik makineciler katılmak istiyor. Unicera Fuarcılık önümüzdeki sene 9-10-11’inci holü de de tutmak istiyorlar.” dedi.

-Bulten360-

Şurada paylaş:

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir